Také řešíte otázku: kam s knihami? Pak máme pro vás hned několik tipů, jak si udělat domácí knihovnu.
Málo místa pro mnoho knih
Jste-li omezeni místem pro umístění knihovny, je řešením vystavět ji do výšky a také police dát blíže k sobě. Získáte tak na malém prostoru poměrně dost místa pro uložení knih. Dalším tipem pro nedostatek místa jsou takzvané neviditelné poličky. Ty nejenže vyřeší nedostatek prostoru, ale taková knihovna ještě bude působit velmi originálně. Polička je vyrobena z plechu ve tvaru L, tu přivrtáte na zeď a položíte na ni do výšky knihy. Tak vám knihovna zabere jen místo na zdi, kde knihy budou vypadat jako, že leží ve vzduchu.
Originalitě se meze nekladou
Možností, jak si postavit domácí knihovnu je velké množství. Můžete zvolit klasickou dřevěnou vyhotovenou na míru, kde si můžete naplánovat například i menší poličky na CD a DVD. Zabrat vám může klidně celou jednu stěnu, když ji budete ji orientovat do šířky. Další variantou vytvořit si takzvanou stromovou knihovnu. Ta spočívá v systému rozbíhajících se poliček. Neméně originální je zabudovat knihovnu do zazděných dveří. Prostor pak můžete důmyslně doplnit zárubněmi a do nich zabudovat poličky. Tak ušetříte i na místě. Chcete-li, aby se na knihy příliš neprášilo, pak je správnou volbou knihovna se skleněnými dveřmi.
Skleněné, dřevěné nebo i plastové
Jaký materiál pro svoji knihovnu zvolíte, je zcela na vás, vždy ale s přihlédnutím k celkovému vyznění interiéru. Můžete mít knihovnu z masivu, nebo třeba zcela skleněnou nebo alespoň v kombinaci se dřevem, výjimkou není ani knihovna z plastu, která však nejlépe vyzní v barevných dětských pokojích. Často se také používá na výrobu knihoven také lamino – která má své výhody především v jednoduché údržbě.
Aby vám knihy nespadly
Pokud si budete knihovnu vyrábět, ale i kupovat, vždy dbejte na dostatečnou nosnost polic. Knihy jsou těžké, takže by se nejen mohly police prohýbat, ale i zbortit.